Czy wprowadzenie zasad zero waste jest w ogóle możliwe, jeśli chodzi o obchodzenie się z ubraniami? Przecież przemysł modowy jest jednym z najbardziej negatywnie wpływających na środowisko. Co robić, aby możliwie ograniczyć marnotrawstwo?

Wpływ branży modowej na środowisko

Przemysł odzieżowy wpływa bardzo negatywnie na środowisko naturalne. Produkcja odzieży odpowiada aż za 10% emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a według naukowców w 2050 roku emisja spowodowana działaniem przemysłu odzieżowego może wynieść nawet 26%! Wzrost produkcji dwutlenku węgla przez człowieka przekłada się na zjawisko globalnego ocieplenia oraz występowania negatywnych anomalii pogodowych, takich jak kwaśne deszcze.

Ponadto przemysł modowy marnuje miliony litrów wody pitnej każdego roku. Do produkcji jednej, najzwyklejszej, bawełnianej koszuli potrzeba około 2600 litrów wody. Produkcja jednej pary jeansów to już 7500 litrów!

Jeśli mówimy już o zbiornikach wodnych, warto powiedzieć, że według danych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody z 2017 roku, aż 35% mikroplastiku znajdującego się pochodzi z prania naszych ubrań, przede wszystkich poliestrowych. 

Warto wiedzieć, że kupujemy o kilkadziesiąt procent więcej ubrań niż rok temu. Świadczą o tym dane z 2014 roku. Według tych badań, konsumenci w 2014 kupowali średnio o 60% więcej ubrań niż konsumenci w roku 2000! Wiele z tych ubrań niestety trafia na śmietniki. Według wielu szacunków ta wartość wynosi nawet 85%. 

fot. Pexels.com

Czym jest zero waste? 

Zero waste to angielskiego określenie, które oznacza dosłownie zero odpadów, zero marnowania zasobów. Można zastosować tę ideę w wielu obszarach życia, między innymi przerabiając jedzenie z krótką datą ważności na przetwory czy żyjąc w duchu minimalizmu. Zero waste związane jest nie tylko z ekologią, ale również z zagadnieniami ekonomicznymi. Osoby prawdziwie realizujące zasadę zero waste są zwolennikami zamkniętego obiegu produkcji gospodarczej, co oznacza, że wszystkie możliwe zasoby powinny być wykorzystywane

W Polsce ten ruch staje się coraz bardziej popularny, bo Polki i Polacy poszerzają swoją wiedzę z zakresu ekologii i odpowiedzialnego stylu życia. Coraz więcej osób w każdym wieku uczy się niwelować marnotrawstwo. Jak można wykorzystać ideę zero waste w odniesieniu do świata mody? 

fot. Pexels.com

Zero Waste w świecie mody. Zasada 5R. 

Reduce, Reuse, Recycle, a także refuse i rot – czyli odpowiednio ograniczaj, wykorzystaj ponownie, recyklinguj, odmawiaj i kompostuj – to tak zwane zasady 5R

Ograniczaj. Nie kupuj kompulsywnie, bo to prowadzi jedynie do zbytniego marnotrawstwa zasobów. Przed każdym ewentualnym zakupem zastanów się kilkukrotnie, czy potrzebujesz danej rzeczy.

Wykorzystaj ponownie. Świetnym sposobem na nadanie drugiego życia ubraniom jest przerabianie ich, na przykład zrobienie modnej spódnicy ze starej, uszkodzonej przy dekolcie sukienki.

Recyklinguj. Modowy recykling polega przede wszystkim na obiegu starych ubrań. Można zorganizować wymiany ubrań pomiędzy koleżankami, sąsiadkami, członkami rodziny. Nasze stare ciuchy z pewnością sprawią komuś innemu dużo szczęścia.

Odmawiaj. Styl eko polega na odmawianiu niepotrzebnych nam produktów oraz kupowaniu jedynie potrzebnych towarów! Ten sposób pozwala również na oszczędzenie pieniędzy. Dzięki zasadzie 5R nasze wybory konsumenckie będą lepsze nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla nas samych!

Polskie eko marki

Jeśli chcesz być zero waste, warto wspierać polskie marki odzieżowe. Dzięki temu wspieramy finansowe rodzimych projektantów oraz produkcję tworzoną na miejscu. Trzeba zaznaczyć, że takie ubrania są droższe, ale warto dołożyć kilkadziesiąt złotych i cieszyć się ubraniem wykonanym podczas etycznego procesu produkcji, które w mniejszym stopniu oddziałuje na środowisko naturalne. Przegląd rodzimych marek odzieżowych pozwoli Ci na wybranie dopasowanych do Twoich potrzeb, etycznych sklepów. 

Warto obserwować też trendy, które rodzą się w otaczającym nas świecie. Wpływ nowej technologii na świat mody może pozwolić na tworzenie produktów, które w mniejszym stopniu będą zanieczyszczać środowisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here