Niejeden z nas zastanawiał się, jak to się dzieje, że niektórych roślinność domowa już od progu zachęca do wejścia i podziwiania. Innych jest szaro bura mimo stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych. Warto dobrać odpowiednie produkty, aby liście były lśniące i zdrowe. Wszystkie rośliny, nawet te najmniej wymagające w pielęgnacji zasługują na dodatkowe działanie, aby je upiększyć. 

Czerpmy inspiracje z natury

Czasami naprawdę nie trzeba wiele, aby upiększyć wygląd naszych kwiatów doniczkowych. Dbamy o odpowiednie nawodnienie. Zastanawiamy się nad naturalnymi nawozami. Pielęgnacja dodatkowa schodzi na dalszy plan. Nie powinno tak być, gdyż przez odpowiednie upiększenie, przyczyniamy się także do wzrostu. Produkty naturalne, które stosujemy nie tylko polepszają wygląd roślin, a także je wzmacniają. Oczyszczanie liści z kurzu jest ważne ze względów estetycznych. Jeszcze ważniejsze jest oczyszczanie dla prawidłowego rozwoju i przebiegu procesu fotosyntezy. Poprzez osadzanie się kurzu blokujemy prawidłową wymianę składników pokarmowych, wymianę gazową oraz transport nadmiaru wody.

Domowym sposobem na nabłyszczanie liści jest stosowanie wody z połączeniu z piwem. Dobrą alternatywą jest także połączenie wody z oliwą. Produkty są jak najbardziej naturalne i ogólnie dostępne w każdym domu. Na rynku istnieją preparaty w postaci chusteczek nawilżonych, które w swoim składzie zawierają miód, wosk pszczeli, bursztyn czy oliwę. Są produktami naturalnymi, których produkcją tak naprawdę może zająć się każdy z nas. Nie wymaga to ani wielkiego nakładu gotówki, ani dużej ilości czasu. Jeżeli zależy nam na odpowiednim nabłyszczeniu, możemy pomyśleć o skórce od banana. Dostarcza składników odżywczych oraz pięknie nawilża. 

fot. Pexels.com

Co jeszcze możemy zrobić?

To czy roślina jest zdrowa widać na pierwszy rzut oka. Każdy z nas jest się w stanie domyśleć, że coś jest nie tak jeśli w doniczce są zasuszone liście, które kiedyś były kwiatami. Brak odpowiedniej pielęgnacji doprowadził do takiego stanu rzeczy. Odpowiednie nawilżenie jest podstawą do prawidłowego rozwoju. Należy pamiętać o równowadze pomiędzy zbyt obfitym nawodnienie a jego całkowitym brakiem. Niektóre rośliny nie lubią częstego podlewania. Tak naprawdę większość kwiatów doniczkowych tego nie lubi. Zachowanie równowagi doprowadzi do prawidłowego wzrostu. Będąc przy temacie nawadniania, warto wspomnieć czym najlepiej nawadniać rośliny. Jakie płyny stosować? Najlepszym rozwiązaniem jest woda gotowana, odstana. Jeżeli mamy możliwość możemy wykorzystać deszczówkę.

Niektórzy polecają wodę po gotowanych warzywach czy jajkach. Starajmy się mniej nawilżać kwiaty w sezonie grzewczym. Większość z nich w tym czasie znajduje się w stanie spoczynku i ciągłe podlewanie nie jest konieczne. Tak naprawdę nie jest wskazane. I o tym należy pamiętać. Kwiaty o wiele więcej potrzebują naszej uwagi latem i wiosną, miesiące zimowe nie są takie wymagające. Warto wtedy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu powietrza. Można stosować nawilżacze pokojowe wolnostojące bądź umieszczane na kaloryferach. Jeżeli doniczki znajdują się na kaloryferze, można pomyśleć o podłożeniu pod donice kartonu. 

fot. Pexels.com

Wybierajmy rośliny pod nasz styl życia

Większość z nas boryka się z nagminnym brakiem czasu. Wiemy, że brakuje nam czasu na wiele, a pragniemy posiadać namiastkę ogrodu w naszym domu, wybierajmy rośliny niewymagające zbytniej naszej uwagi. Coraz więcej jest takich możliwości. W przypadku takich roślin ciągle nawadnianie nie jest konieczne. Nie musimy przygotowywać odpowiedniego podłoża, aby pięknie wzrastały. Zbytnio dużo czasu nie poświęcimy na pielęgnacja zewnętrzną. Rośliny te są odporne na niekorzystne warunki. Zbyt suche lub wilgotne powietrze nie mają wpływu na ich zdrowy wygląd. Nie musimy rezygnować z posiadania roślinności w domu, jeśli jesteśmy zapominalskimi i mimo naszych szczerych chęci większość dotychczas posiadanych przez nas kwiatów nie przetrwało warunków, jakie im stworzyliśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here