Wielu z nas marzy o pięknej i zadbanej kolekcji roślin. Cieszą one nasz wzrok i stają się nierzadko naszą dumą. Piękne rośliny zachwycają, ale zanim się takie staną, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, albo o odpowiednim wyborze roślin do mieszkania. Zastanówmy się, czy dysponujemy odpowiednią ilością czasu, aby o nie dbać.

Rośliny – nasza duma

Sezon grzewczy może przysporzyć nam wielu problemów podczas pielęgnacji roślin. O ile niektóre kwiatki potrafią przetrwać wiele, to inne potrzebują odpowiedniego nawilżenia. Jeżeli wiemy, że ciężko nam będzie odpowiedni zadbać o rośliny, wybierzmy te, które są mało wymagające. Często podlewanie nie będzie konieczne, nie będziesz musiał pamiętać o szczególnym nawożeniu. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z roślinnością domową, wybierz właśnie takie, które nie będą od ciebie wymagać ani dodatkowego nakładu czasu, ani pieniędzy. Wcale nie musi to oznaczać, że zostają ci jedynie powszechnie znane kaktusy. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej roślin niewymagających, bądź przez niektórych określanych jako rośliny dla zapracowanych. Wszystko w zasadzie się zgadza, one również stworzą przytulny, zielony kącik w twoim domu. 

fot. Pexels.com

Postaw na sukulenty

Zasadniczo najlepszym rozwiązaniem dla zaopatrzenie się w rośliny odporne czyli takie, którym nie groźne różnice temperatur ani suche powietrze. Nadmierne wysuszenie to zmora większości kwiatów, jedyną alternatywą stają się tu sukulenty. Są to rośliny, które same posiadają mechanizm odporny na suche powietrze. Ich budowa oraz struktura jest dostosowana do takich warunków. Niech nas nie zmyli przekonanie wielu z nas, że kaktusy to idealna roślinność w sezonie grzewczym- otóż nie. Kaktusy lubią niskie temperatury- najlepiej się czują w pomieszczeniach o temperaturze poniżej 10 stopni. Dobrym rozwiązaniem będą różne gatunki gruboszy, agawy, gasterie czy noliny. Te gatunki roślin są odporne na suche powietrze, zatem sezon grzewczy im niestraszny. 

Pomóżmy naszym kwiatom przetrwać zimę

Pielęgnacja to nie tylko dostarczenie naturalnych nawozów roślinom, to także zapewnienie im odpowiedniego miejsca w domu, aby miały odpowiednie warunki do wzrostu. Każdemu z nas zależy na zdrowych i lśniących liściach, ale żeby takie były, także w tym trudnym dla roślin okresie należy pamiętać o kilku wskazówkach. Przede wszystkim jeżeli mamy taką możliwość zadbajmy o odpowiednie nawilżenie powietrza. Tutaj sprawdzą się odpowiednie urządzenia, które poprawią jakość powietrza wszystkim domownikom. Warto rozważyć ustawienie roślin na płaskiej powierzchni, w płaskim naczyniu zaopatrzonym w kamyki i niewielkiej ilości wody, aby mogła parować. Jeżeli parapet jest mocno nagrzany, a my preferujemy temperatury wysokie w domu, podłóżmy pod donice tekturowe podstawki. Usuwajmy zeschnięte liście, tutaj nie tylko estetyka wchodzi w grę, ale także prawidłowe wzrastanie roślin. Pamiętajmy o usuwaniu kurzu z liści. Możemy użyć do tego wilgotnej szmatki, jeżeli zaś liście mają chropowatą strukturę możemy delikatnie wyczyścić je odkurzaczem. 

fot. Pexels.com

Kilka słów o rodzajach wód do podlewania

Wśród tego tematu powstało wiele teorii. Jedni uważają, że najlepsza jest woda z kranu, inni polecają wodę przegotowaną. Jeszcze inni wskazują, że konieczne jest zastosowanie wody odstanej. Jaką zatem wybrać? Czym podlewać kwiaty? Ogrodnicy, mimo właściwości wody z kranu i jej coraz to lepszej jakości takiej wody nam nie polecą. Zasadne to jest w przypadku znajdującego się tam chloru, który naszej roślinie potrzebny nie jest. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie wody odstanej czyli takiej, którą nalejemy do butelki czy konewki i zostawimy na kilka godzin, bądź dłuższy okres czasu. Wodę przegotowaną stosujemy wtedy, kiedy woda jest bardzo twarda. Nasze rośliny potrzebują wodę kwaśną, czyli pozbawionej wapnia, którego bardzo dużo znajduje się we wspomnianej wodzie bardzo twardej. Bardzo często hodowcy umieszczają na donicach informacje odnośnie pielęgnacji roślin. Czytajmy zatem te informacje i nimi się kierujmy. To one wskażą nam odpowiedni kierunek pielęgnacji. Będą tam zarówno informacje o to, jak dbać o liście, aby były piękne i lśniące, jak również o odpowiednim, naturalnym nawożeniu i podlewaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here