Budownictwo nie kojarzy nam się w pierwszej chwili z wysokimi zarobkami. Rzeczywiście przez wiele lat nie była to wysoko opłacana branża. Od pewnego czasu możemy jednak zaobserwować odwrócenie się tych trendów.
Jeden z najstarszych zawodów świata
Jeśli interesują nas oferty pracy dla ludzi ze średnim wykształceniem, mieliśmy już pewnie do czynienia z najróżniejszymi propozycjami. Rzeczywiście na rynku opcji jest całkiem sporo. Sprzyja temu rozwój nowoczesnych technologii, dzięki którym stale powstają nowe miejsca pracy. Ba, czasem jak grzyby po deszczu wyrastają nawet zupełnie nowe zawody. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie zrozumiałby nawet pytania ile zarabia kierowca Ubera. Zagadkowym byłoby też nie tak dawno pytanie o średnie zarobki copywritera. Jeszcze raz, średnie zarobki kogo? Niektóre dynamicznie rozwijające się branże możemy zakwalifikować jako unowocześnienie starszych, dawno już istniejących zawodów. Do tej kategorii zaliczałyby się zapewne praca w marketingu. Na drugim biegunie znajdują się te fachy, które ludzkości potrzebne są do przetrwania od tysiącleci. Jednym z najbardziej podstawowych jest budownictwo. W końcu już ludzie pierwotni musieli tworzyć sobie schronienia pozwalające znieść trudne warunki atmosferyczne czy uchronić się przed drapieżnymi zwierzętami. Od solidnego wykonania takich „protobudynków” zależało fizyczne przetrwanie rodziny, wspólnoty, plemienia… Rozwój technologiczny wprowadza do budownictwa kolejne i kolejne elementy, takie jak coraz sprawniejsze maszyny. Człowiek też jednak jest nadal i wydaje się, że zawsze będzie tu niezbędny.
Branża budowlana na tle innych
Budownictwo przez wiele lat borykało się w naszym kraju z opinią działki słabo płatnej. Rzeczywistość jest jednak inna, przynajmniej dzisiaj. Jasno pokazują to twarde dane. Według statystyk zebranych za rok 2019 przez specjalistyczny portal Wynagrodzenia.pl, branża budowlana znalazła się w czołowej dziesiątce sektorów najlepiej płatnych. Dokładnie zajęła ósme miejsce z wynikiem 5 tysięcy złotych. To więcej niż chociażby zarobki w kategorii dziennikarstwo, media i Public Relations. Wynik królującej w zestawieniu branży IT nie był wiele wyższy – 6367 złotych. Kolejna na podium bankowość uzyskała wynik równy 6 tysięcy, a trzecia telekomunikacja 5645 złotych. Jest więc naprawdę nieźle. Ranking wykonano na podstawie deklaracji składanych przez tysiące pracowników z poszczególnych sektorów. Z kolei według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny za sierpień 2019 w branży budowlanej można liczyć przeciętnie na 5258 złotych miesięcznie.
Budownictwo – brakuje fachowców
Skąd ten dobry wynik? Eksperci wskazują, że na rynku brakuje fachowców. Wysoko wykwalifikowani pracownicy budowlani są dziś na wagę złota. Mechanizm jest bardzo prosty. Brak wielu chętnych powoduje podwyżkę wynagrodzeń – firmy starają się zatrzymać lub pozyskać cennych pracowników. A jak wygląda sytuacja zaczynających swoją przygodę z branżą? To zapewne interesuje nas najbardziej. Otóż nie wygląda tak źle. Początkujący robotnicy budowlani mogą liczyć na zarobki w granicach między 2330 a 3750 złotych. Oczywiście wynagrodzenie rośnie wraz z kolejnymi szczebelkami kariery, na które się wspinamy. Bardziej doświadczony pracownik fizyczny może już liczyć na kilkaset złotych więcej. Zarobki brygadzisty możemy zaś średnio oszacować na 4360 złotych. Im wyżej, tym większa też presja płacowa. Jak już wspomniano, doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy są poszukiwani przez firmy. Jeśli więc zdecydujemy się na wejście w branżę budowlaną, możemy liczyć na stabilność zatrudnienia i całkiem przyzwoite perspektywy awansu. Oczywiście jest to praca obciążająca i wymagająca. Początek może być ciężki, nawet bardzo. Jeśli jednak zniesiemy dzielnie ten najtrudniejszy moment, nie będziemy musieli martwić się o swoją przyszłość. Tym bardziej, że w ramach budowlanki istnieją szerokie możliwości specjalizacji.