Czy kot zawsze jest w stanie sam zadbać o czystość swojego futra? Jak powinien wyglądać ten aspekt opieki nad naszym czworonożnym mruczącym przyjacielem? Jeśli kąpać kota, to w jaki sposób?

Koty – naturalne czyściochy

Ta powszechna opinia na temat kotów nie jest przypadkowa. Jak może zaobserwować każdy szczęśliwy posiadacz mruczącego czworonoga, kot zazwyczaj każdego dnia poświęca sam z siebie nawet kilka godzin na higienę swojego ciała. Zdecydowanie różni to zatem kociaki od ich odwiecznych rywali o ludzkie serca, czyli psów. Zwłaszcza na obserwatorze nieprzyzwyczajonym do obcowania z mruczkami ich higiena może robić wrażenie zakrawającej na obsesję. Jak wiadomo, podstawowym narzędziem służącym naszym pupilom do oczyszczania swojego ciała jest język. 

Naturalne przystosowanie kotów do częstego mycia się w ten sposób moglibyśmy wywnioskować z samego badania tej części ich ciała. Kocie języki są wyjątkowo szorstkie. Pokrywają je mikroskopijne brodawki, które spełniają podczas higieny futra rolę haczyków. Są więc w stanie znakomicie przeczesywać kocie futro oraz skutecznie rozprowadzać po nim ślinę. Dzięki gibkości budowy koty są w stanie jedynie z pomocą języka umyć wyraźną większość powierzchni swojego ciała. Możemy to uznać za kolejny dowód na to, że rola czyściochów została im wyznaczona przez naturę. Te nieliczne obszary ciała, które znajdują się poza zasięgiem języka, koty myją używając nawilżonych śliną łapek. Chodzi tu między innymi o uszy oraz sam koci pyszczek. 

fot. Pexels.com

Z czym kot sam sobie poradzi, a kiedy trzeba mu pomóc?

Wylizywanie swojej sierści spełnia w życiu kota kilka funkcji jednocześnie. Oczyszcza on w ten sposób swoje futro z brudu, ale także z uciążliwych zapachów. Kolejne zadanie to pozbycie się z powierzchni ciała niebezpiecznych pasożytów. Wskazuje się również, że wylizując sam siebie kot pobudza w swoim organizmie krążenie krwi. Wszystko to brzmi naprawdę imponująco. Czy nasza opowieść kończy się w tym miejscu, a perfekcyjny czyścioch ze wszystkim poradzi sobie sam? Bynajmniej. Istnieje bowiem kilka sytuacji, w których warto kąpać kota. Jest to czymś więcej niż wyręczeniem go w codziennych czynnościach. Jest po prostu naszym obowiązkiem.

Po pierwsze kot może pobrudzić się substancją, której wylizanie byłoby groźne dla jego zdrowia, a może nawet życia. W warunkach domowych może na takie niebezpieczeństwo paradoksalnie trafić łatwiej niż żyjąc dziko. Szkodliwe dla naszego mruczka mogą być bowiem farba czy smar. Istnieją też naturalne substancje przekraczające możliwości kociego języka – na przykład żywica. Druga sytuacja wymagająca naszej interwencji to atak zewnętrznych, dużych pasożytów. Chodzi przede wszystkim o pchły i wszoły. Konieczne wtedy będzie też oczywiście użycie oprócz wody i szamponu odpowiednich środków zabijających pasożyty. 

fot. Pexels.com

Co możemy zrobić dla naszego kota?

Szczególne przypadki kotów wymagających naszej pomocy to osobniki stare i otyłe. Nie są one w stanie umyć same siebie. Niektóre części ciała znajdują się bowiem poza zasięgiem ich języka oraz ich łap. W takiej sytuacji musimy więc sami kąpać kota. Problemem z którym nasi podopieczni sami mogą sobie nie poradzić są też kołtuny. Szczególnie narażone na niego są koty długowłose. Takie zwierzęta potrzebują od czasu do czasu kąpieli z wykorzystaniem odpowiedniego preparatu. Pozwoli to usunąć martwe włosy oraz nadmiar łoju wytwarzającego się na skórze naszego kociaka.

To oczywiście nie jedyna wiedza, której potrzebuje odpowiedzialny właściciel kota. Kąpiel to tylko jeden z kilku aspektów kociego życia, na temat którego funkcjonuje wiele mitów. Przyda się nam bez wątpienia umiejętność odpowiedzi na pytanie takie jak dlaczego kot nie daje spać w nocy oraz czy koty mogą pić krowie mleko. Poza tym musimy bez wątpienia orientować się, jaka będzie najlepsza dieta kota mającego te konkretne cechy i warunki. Ciekawym, popularnym ostatnio wyborem mogą być karmy z tauryną. Nie można wreszcie zapominać o tym, by wyposażyć się w odpowiednie zabawki dla kota. Mogą się one przydać w najróżniejszych sytuacjach – choćby i do pocieszenia naszego podopiecznego po wątpliwej przyjemności, jaką będzie kąpiel wymuszona przez jedną z wymienionych sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here