Każdy człowiek lubi dobrze i modnie czuć się w swoich ubraniach. Niestety, sektor odzieżowy ma bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jak wygląda styl eko w modzie?

Wpływ branży modowej na środowisko

Dane na temat wpływu przemysłu modowego na naszą planetę są zatrważające. Jak się okazuje, w 2014 roku ludzie nabywali średnio o 60% więcej ubrań niż w roku 2000. To oznacza, że szafa każdego z nas statystycznie jest o wiele bardziej pełna. Konsumenci na całym świecie mogą pozwolić sobie na kupno coraz to większej ilości ubrań z uwagi na rozwój rynku taniej odzieży. 

Produkcja odzieży odpowiada za 10% emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co prowadzi do występowania między innymi kwaśnych deszczy. Ponadto naukowcy przewidują, że sektor modowy może być jeszcze groźniejszy dla środowiska. W 2050 roku jego udział w produkcji dwutlenku węgla może wynieść nawet do 26%.

Niektóre sztuczne materiały podczas prania uwalniają mikroplastik, co wpływa na zanieczyszczenie naszych rzek, mórz i oceanów. Według danych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody z 2017 roku, 35% zanieczyszczenia oceanów mikroplastikiem ma swoje źródło właśnie w praniu odzieży z tkanin sztucznych, na przykład z poliestru. Ten rodzaj odpadów jest szczególnie niebezpieczny, gdyż bardzo małe kawałki plastiku nigdy nie ulegną biodegradacji.

Istotnym problemem jest też ilość wyrzucanych ubrań. Do 85% produkowanych ubrań trafia na wysypiska odpadów. 

Branża modowa przyczynia się również do wysuszania naturalnych zbiorników wody. Podczas gdy na całym świecie zaczyna brakować słodkiej wody, a naukowcy przewidują, że za kilkadziesiąt lat wiele ludzi nie będzie miało swobodnego dostępu do wody pitnej, wyprodukowanie tylko jednej pary spodni jeansowych pochłania 7500 litrów wody! Nawet produkcja zwykłej koszuli bawełnianej kosztuje nas około 2600 litrów cennej wody. W Uzbekistanie ze względu na czerpanie wody dla przemysłu z Morza Aralskiego zbiornik niemal zupełnie wysechł. 

fot. Pixabay

Nieetyczny przemysł

Poza wyżej wymienionymi czynnikami, na środowisko naturalne wpływa też kwestia transportu ubrań. Ze względu na niskie koszty produkcji, większość sieci zaliczanych do tzw. fast fashion (angielski termin  opisujący model biznesowy wielu sieci odzieżowych, który polega na powielaniu trendów z wybiegów (tzw. high fashion) i masowej produkcji ubrań po jak najniższych kosztach) produkuje swoje ubrania w krajach azjatyckich, między innymi w Bangladeszu. Transport z takich krajów do państw tzw. pierwszego świata (czyli do Europy i Ameryki Północnej) niesie za sobą ogromne koszty oraz wpływa na zanieczyszczenie środowiska naturalnego przez spaliny.

Ponadto do pracy przy ubraniach najczęściej zatrudniane są osoby, które pracują w niebezpiecznych warunkach za głodowe stawki. Z tego względu przemysł modowy jest wysoce nieetyczny. 

fot. Pixabay

Styl eko w modzie

Czy w świetle wyżej przedstawionych faktów, moda ekologiczna jest w ogóle możliwa?! Tak!

Ekologiczne podejście do mody polega na dokonywaniu świadomych wyborów konsumenckich. Jak można ubierać się modnie, jednocześnie nie wspierając fast-fashion i postępującej degradacji środowiska naturalnego?

Zero waste w świecie mody opiera się przede wszystkim na ponownym wykorzystywaniu już wyprodukowanych materiałów. Warto robić zakupy w tak zwanych lumpeksach, wymieniać się starymi ubraniami ze znajomymi albo sprzedawać je na stronach takich jak vinted.pl.

Alternatywą dla wspierania fast-fashion może być też korzystanie z oferty rodzimych marek, które szyją i produkują ubrania w Polsce. Wtedy oszczędzamy też środowisku negatywnego wpływu z transportu. Warto zapoznać się z tekstem przegląd rodzimych marek odzieżowych.

Szansą dla mody przyjaźniejszej dla środowiska mogą być też nowe rozwiązania technologiczne przy produkcji odzieży. Możemy mieć nadzieję, że wpływ nowej technologii na świat mody pozwoli nam uniknąć katastrofy klimatycznej. 

Modowy recykling styl eko

Modowy recykling to kolejny ze sposobów, które mogą pomóc w ograniczaniu negatywnego wpływu przemysłu odzieżowego na środowisko. To szerokie pojęcie, które zawiera w sobie wcześniej wymienione ponowne wykorzystywanie wyprodukowanych już materiałów, ale również naprawianie zepsutych ubrań. Cerowanie, zszywanie i przerabianie naszych starych ubrań pozwala nadać im drugie życie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here