Nowe technologie stosowane w świecie mody mogą być rozwiązaniem problemu, którym jest negatywny wpływ branży odzieżowej na środowisko naturalne. 

Nowe technologie w świecie mody

Na rynku tekstylnym od lat pojawiają się interesujące innowacje, które pozwalają na ciągłe ulepszanie tkanin, z których wykonane są nasze ubrania. Pozwala to nie tylko na modny wygląd, ale również na osiągnięcie wysokiego poziomu wygody i funkcjonalności. 

Mówi się, że prekursorem większości innowacji w świecie mody są ubrania przeznaczone do uprawiania sportu. Aby sprostać oczekiwaniom wymagających klientów, zarówno zawodowych sportowców, jak i amatorów, projektanci stale je udoskonalają. Warto wspomnieć o innowacjach z ostatnich lat, takich jak na przykład ubrania wyprodukowane przez firmę Sensoria, z linii Sensoria Smart Running System. Zestaw składa się ze skarpetek, koszulki lub topu oraz opasek na kostki. W tych częściach stroju zawarte zostały czujniki sensoryczne, które mają za zadanie między innymi monitorować pracę serca oraz nacisk stóp na powierzchnię. Dodatkowo dane zebrane przez “inteligentną” odzież mają pomóc w monitorowaniu postępów treningowych.

Przede wszystkim nowe technologie mogą też wpływać na warstwę wizualną ubrań. Projektantka Amy Winters stworzyła ciekawe sukienki, które są tego przykładem. Kobieta stworzyła kolekcję o nazwie “Rainbow Winters”. Dodatkowo ubrania stworzone pod tą nazwą są wykonane z interaktywnych materiałów włókienniczych. Mogą między innymi zmieniać kolor w reakcji na światło słoneczne lub dźwięk.

fot. Pexels.com

Ekologiczna moda. Czy to możliwe?

Przemysł modowy w dzisiejszym świecie jest bardzo nieekologiczny. Już dziś odpowiada za 10% produkcji dwutlenku węgla do atmosfery, co ma realny wpływ na postępujące globalne ocieplenie. Naukowcy przewidują, że jeśli nic się nie zmieni, to do 2050 roku przemysł odzieżowy może odpowiadać aż za 26% produkcji CO2

Moda pochłania również mnóstwo zasobów naturalnych, takich jak woda. Produkcja jednego ubrania pochłania tysiące litrów wody, w przypadku pary jeansów to 7500 litrów. Ponadto pranie ubrań wykonanych z poliestru lub innych tworzyw sztucznych jest przyczyną przedostawania się mikroplastików do mórz i oceanów. 

Przemysł modowy jest również bardzo nieetyczny. Często do w krajach Trzeciego Świata zatrudnia się małe dzieci. Pracodawcy niestety słabo opłacają pracowników.

Odpowiedzią na ten problem może być częściowe wprowadzenie zero waste w świecie mody, między innymi w formie, jaką jest tak zwany modowy recykling. Niestety, to może nie wystarczać. Świadome marki odzieżowe zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo przykładają się do nadciągającego kryzysu klimatycznego i poszukują ratunku w nowych technologiach.

fot. Pexels.com

Nowe technologie w modzie a ratowanie środowiska

Specjaliści od mody szukają różnych rozwiązań, które mogą ograniczyć negatywny wpływ przemysłu odzieżowego na planetę. Przede wszystkim jednym z ciekawych rozwiązań jest tworzenie wirtualnych kolekcji. Cyfrowe ubrania dodawane się na zdjęciach. To może pomóc między innymi w ograniczaniu ilości realnych kreacji wykorzystywanych na planach filmowych czy przez internetowych influencerów.

Ważniejszym zagadnieniem dla rozwoju mody przyjaznej środowisku jest machine learning i inne rozwiązania związane z monitorowaniem łańcuchów dostaw. Systemy informatyczne mogą w przyszłości śledzić trendy i potrzeby konsumenckie. Zebrane dane będą informacją dla projektantów i dystrybutorów. Będą oni mogli wykonywać kolekcje w odpowiednich nakładach i zgodne z oczekiwaniami klientów. To może pomóc ograniczyć zbędne kolekcje oraz zbyt duże ilości ubrań, które dziś trafiają na śmietnik.

Polskie eko marki

Dziś nie mamy jeszcze tak rozwiniętych możliwości. Każdy z nas może jednak przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu rynku odzieżowego na środowisko. Dodatkowo jednym z rozwiązań może być kupowanie produktów od polskich przedsiębiorców. Przegląd rodzimych marek odzieżowych udowadnia, że styl eko nie jest nudny ani przestarzały. Przede wszystkim z powodzeniem można znaleźć wiele modnych i pięknych ubrań wykonanych w Polsce. Z naturalnych materiałów, bez zbędnego marnowania zasobów i wykorzystywania niewolniczej pracy. Ponadto dzięki inwestycji w lokalne produkty, wspieramy rodzimą gospodarkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here