Modowy recykling pozwala na ponowne wykorzystanie naszych ubrań, co pomaga w dbaniu o środowisko naturalne. Każdy świadomy konsument powinien zainteresować się tematem etycznej mody.
Wpływ branży modowej na środowisko
Branża modowa jest jednym sektorów, które najgorzej wpływają na środowisko naturalne. Produkcja odzieży odpowiada za 10% emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a według naukowców, jeśli sytuacja się nie zmieni, do 2050 roku udział tej branży w produkcji CO2 może wynieść nawet do 26%. Wzrost produkcji dwutlenku węgla przez człowieka ma bezpośredni związek z tematem globalnego ocieplenia oraz występowaniem negatywnych zjawisk pogodowych, takich jak kwaśne deszcze.
Kupujemy więcej ubrań niż kilkanaście lat temu. Badania przeprowadzone w 2014 roku wykazały, że konsumenci nabywają w ciągu roku średnio 60% więcej ubrań niż w roku 2000. Większą ofertę mają też marki modowe. Na początku XXI wieku wypuszczały średnio dwie kolekcje na rok, ale już kilkanaście lat później – średnio pięć kolekcji. Wiele z tych ubrań jest wyrzucanych. Nawet do 85% z nich trafia na wysypiska.
Przemysł modowy niszczy też zasoby słodkiej wody na naszej planecie. Do produkcji jednej, najzwyklejszej, bawełnianej koszuli potrzeba około 2600 litrów wody. W Uzbekistanie sektor odzieżowy był jednym z winowajców wyschnięcia Morza Aralskiego!
Ponadto według danych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody z 2017 roku, aż 35% mikroplastiku znajdującego się w oceanach ma swoje źródło w praniu odzieży ze sztucznych tkanin, takich jak poliester. Mikroplastik jest szczególnie niebezpieczny dla środowiska, gdyż nie ulega biodegradacji.
Moda w stylu eko
Poza czynnikami środowiskowymi warto wiedzieć o tym, że przemysł odzieżowy jest bardzo nieetyczny. Ubrania trafiające do sieciówek są szyte przez bardzo nisko opłacanych pracowników w krajach Trzeciego Świata. Często w fabrykach zatrudniane są nawet dzieci. Ponadto wszyscy pracują tam w niebywale ciężkich i niebezpiecznych warunkach.
Moda w stylu ekologicznym opiera się na świadomych wyborach konsumenckich. Jeśli możemy, powinniśmy wybierać ubrania uszyte w naszym kraju, aby ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisku. Ponadto najlepiej zrezygnować z tkanin sztucznych, takich jak poliester, na rzecz ubrań uszytych z lnu. To świetna wiadomość dla alergików, bo ten materiał nie powoduje uczuleń. Len to bardzo wdzięczny materiał, co sprawia, że styl eko wcale nie musi być nudny.
Szansą dla mody przyjaźniejszej dla środowiska mogą być też nowe rozwiązania technologiczne przy produkcji odzieży. Możemy mieć nadzieję, że wpływ nowej technologii na świat mody pozwoli nam zahamować wpływ mody na katastrofę klimatyczną.
Na czym polega modowy recykling?
Zero waste w świecie mody polega przede wszystkim na unikaniu marnotrawstwa. Na jakie sposoby możemy uczestniczyć w modowym recyklingu?
- nie wyrzucaj! Modowy recykling polega na unikaniu wyrzucania jakichkolwiek ubrań. Zamiast tego możesz sprzedać, oddać lub przerobić swoje ubrania, co pozwoli na nadanie im drugiego życia!
- zorganizuj wymianę! Świetnym rodzajem modowego recyklingu są wymiany ubraniami między koleżankami, sąsiadkami, członkiniami rodziny. To szczególnie przydatny sposób, jeśli wszystkie macie małe dzieci, które szybko wyrastają ze swoich ubrań.
- naprawiaj! Zamiast wyrzucać uszkodzone ubrania, możesz naprawić je sama lub oddać do krawcowej.
- kupuj ciuchy z drugiej ręki! Jeśli musisz kupić coś nowego, nie sięgaj po ubrania z sieciówek. Najlepszym wyborem będzie zakup w sklepie typu second-hand, na stronie typu vinted.pl lub zaopatrzenie się w ubrania produkowane przez rodzime, etyczne marki.
Wspieraj polskie eko marki
Przegląd rodzimych marek odzieżowych pozwoli Ci na wybranie dopasowanych do Twoich potrzeb, etycznych sklepów. Najlepsze są takie, które szyją ubrania na miejscu, w polskich szwalniach. Co prawda taki model produkcji sprawia, że ubrania są droższe, ale warto dołożyć kilkadziesiąt złotych i cieszyć się przedmiotem, który nie wpływa aż tak negatywnie na środowisko naturalne. Ponadto ubrania wyprodukowane w Polsce zazwyczaj są o wiele lepszej jakości niż te produkcji chińskiej.