Niewiele osób w Polsce zdaje sobie sprawę z tego, czym jest dochód pasywny i jakimi sposobami można go osiągnąć. Polacy zwykle wiedzą jednak, że najpopularniejszą drogą do osiągnięcia takiego dochodu jest wynajem mieszkań.

Czym jest zarobek pasywny?

Dochód pasywny to czerpanie korzyści majątkowych z akcji lub pracy, które zostały przeprowadzone raz i nie muszą być powtarzane. W praktyce oznacza stały dochód, który zostaje osiągnięty bez zaangażowania naszej pracy.

Zarobek pasywny można czerpać między innymi z akcji, obligacji skarbowych albo funduszy inwestycyjnych. Jednym z najpopularniejszych i najmniej ryzykownych sposobów uzyskania dochodu pasywnego jest czerpanie korzyści majątkowych z wynajmu mieszkań.

Osoby, które budują sobie dochód pasywny, mogą cieszyć się większą elastycznością i wolnością finansową. Nazywamy ich rentierami. 

fot. Pexels.com

Zakup mieszkania pod zarobek pasywny

Zarobek pasywny na wynajmie mieszkania pozornie może wydawać się sposobem dostępnym jedynie dla bogaczy, którzy mają ogromne oszczędności i mogą pozwolić sobie na zakup takiego mieszkania za gotówkę. To nieprawda! Jeśli zastanawiasz się nad zabezpieczeniem swojej przyszłości i chcesz w tym celu osiągnąć dochód pasywny, możesz kupić mieszkanie na kredyt.

Wystarczy, że będziesz dysponować oszczędnościami w wysokości ok. 20% (stan na 2021 rok), co pozwoli na potraktowanie tych pieniędzy jako wkładu własnego. Przykładowo inwestując 50 tysięcy złotych, możesz otrzymać kredyt w wysokości 250 tys. złotych, co pozwoli na zakup kawalerki w dużym mieście lub większego mieszkania w mniejszych miejscowościach.

Po zakupie takiego mieszkania i przeznaczeniu go na wynajem raty kredytu są spłacane przez opłaty uiszczane przez wynajmujących. Reszta pieniędzy za wynajem stanowi Twój dochód pasywny. Można wręcz rzec, że twój kredyt “spłaca się sam”, a dodatkowo osiągasz przychód.

Przy wyborze idealnego mieszkania pod wynajem warto kierować się kilkoma istotnymi kryteriami. Jeśli planujemy zakup mieszkania w dużym mieście, nie musimy inwestować w mieszkania umiejscowione na najnowszych osiedlach! Dużo ważniejszą sprawę stanowi lokalizacja. Powinieneś kupić mieszkanie umiejscowione na terenach, gdzie istnieje popyt na mieszkania na wynajem. W praktyce oznacza to, że najlepszym pomysłem okażą się osiedla dobrze skomunikowane z centrum miasta i kampusem uniwersyteckim, które dysponują też rozbudowaną infrastrukturą osiedlową.

Zarobek pasywny na wynajmie mieszkania to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na osiągnięcie dochodu pasywnego. W przeciwieństwie do akcji lub funduszów inwestycyjnych nie jest obarczony ryzykiem krachu. Posiadanie nieruchomości na własność to też świetne zabezpieczenie swojej przyszłości. Można sprzedać mieszkanie, gdy będziemy pilnie potrzebować pieniędzy lub traktować je jako coś, co w przyszłości przekażemy dzieciom. Inwestycja w rynek nieruchomości jest pewna, bo popyt na mieszkania będzie istniał zawsze! Ponadto to najlepszy sposób na osiągnięcie dochodu pasywnego przez osoby, które nie inwestują dużymi środkami, ponieważ mieszkanie pod wynajem można zakupić na kredyt.

fot. Pexels.com

Zakup mieszkania dla siebie

A co gdy myślimy o zakupie mieszkania lub domu dla siebie? Gdzie warto mieszkać i o jakich typach nieruchomości myśleć? Lepiej wybrać miasto czy wieś?

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają domki bez pozwolenia, które można postawić niewielkim kosztem. Wbrew pozorom, nawet budowa domku w tradycyjny sposób nie musi być taka droga, jednak warto mieć na uwadze, że utrzymanie domu na wsi często wielokrotnie przewyższa koszty utrzymania mieszkania w mieście. Wiele zależy też od tego, czy kupujemy działkę przeznaczoną pod zabudowania od początku, czy może decydujemy się na przekształcenie działki rolnej na budowlaną.

Istotnym czynnikiem podczas wyboru mieszkania dla siebie samego jest lokalizacja. Niezależnie czy mówimy o mieszkaniu na wsi, czy w mieście, brak dobrego połączenia komunikacyjnego z miejscem pracy lub szkołą naszych dzieci na dłuższą metę jest bardzo uciążliwy. Jeśli pracujemy w centrum miasta, lepiej zainwestować w mieszkanie w dobrze skomunikowanej dzielnicy niż w domek na wsi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here