Niewielki domek zbudowany bez pozwolenia z powodzeniem może spełnić oczekiwania co do mieszkania singla albo bezdzietnej pary. Domy tego typu zyskują coraz większą popularność w Polsce.

Mieszkanie na wsi a mieszkanie w mieście

W ostatnich latach obserwujemy postępującą deurbanizacje. Ludzie masowo wyprowadzają się na peryferia lub na wieś, mając dość zgiełku i pędu miasta. Zarówno miasto, jak i wieś mają wiele zalet dla mieszkańców.

Tereny wiejskie zachwycają spokojem, zielenią oraz możliwością hodowania własnych roślin ozdobnych albo warzyw. Wiele osób decyduje się na wyprowadzkę na wieś w wieku 35-40 lat, gdy znudzi im się miejski tryb życia. Dla młodszych osób miasto jest jednak najlepsze, gdyż zapewnia więcej możliwości pracy i kształcenia oraz jest centrum rozrywkowym. Zakup mieszkania w dużym mieście to dla wielu osób optymalna opcja, gdyż w przeciwieństwie do domu na wsi nie generuje konieczności długich dojazdów do pracy czy szkoły.

Od strony ekonomicznej, rynek nieruchomości w mieście potrafi być zdradliwy, ale pozwala na zabezpieczenie swojej przyszłości, gdyż ceny nieruchomości będą stale rosły. Z tego powodu kupno mieszkania to też dobra inwestycja, która zapewnia zarobek pasywny na wynajmie mieszkania.

Wybierając peryferia miast lub wieś, warto zastanowić się nad alternatywą dla klasycznego domu w formie domków do 35 m2.

fot. Pixabay

Budowa klasycznego domu na wsi

Jeśli chcesz wybudować klasyczny dom na wsi, musisz liczyć się z wieloma formalnościami. Przede wszystkim musisz udać się do Urzędu Gminy i sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego pozwala on na poznanie statusu działki i okolicznych terenów. To bardzo ważne, gdyż wiele tanich działek to w rzeczywistości działki 

rolnicze, a nie budowlane. Przekształcenie działki rolniczej na budowlaną jest oczywiście możliwe, ale to długi proces, który obejmuje m.in.:

  • złożenie wniosku do przedstawiciela lokalnej władzy wykonawczej,
  • rozpatrzenie wniosku przez samorząd (w przypadku gleb klasy IV, V, VI) lub przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (w przypadku gleb klasy I, II, III),
  • płatność za przekształcenie terenu oraz uiszczanie opłat za odrolnienie przez 10 kolejnych lat.

Warto skonsultować z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego również plan budowy naszego wymarzonego domu. Dzięki czemu unikniemy wprowadzania zmian w planie w późniejszym czasie.

Po ostatnich zmianach prawnych można wybudować dom jednorodzinny bez pozwolenia (wciąż potrzebne jest zgłoszenie budowy). Jeśli jego obszar oddziaływania nie wykracza poza teren działki. W praktyce budowa większości dużych domów wciąż będzie objęta wymogiem pozwolenia.

Budowa domku na wsi wymaga od nas skomplikowanego planu budowy, wielu formalności urzędniczych oraz zatrudnienia kierownika budowy. Same sprawy związane z projektem budowy, zatrudnieniem ekipy oraz sprawdzenie terenu przez geodetę może podnieść koszty budowy o kilkanaście tysięcy złotych. Alternatywą dla osób, które nie potrzebują dużego metrażu, mogą okazać się niewielkie domki, które można postawić bez pozwolenia.

fot. Pixabay

Budowa bez pozwolenia. Co musisz wiedzieć?

Jeśli zdecydujesz się na budowę domku do 35 m2 bez pozwolenia. Musisz tylko zapłacić opłatę skarbową, wykonać projekt oraz mapkę do celów informacyjnych. Budowa może zostać podjęta po 21 dniach od zgłoszenia. W przypadku przepisów co do odległości od granicy działki, domki rekreacyjne podlegają tym samym zasadom, co domu jednorodzinne. 

Dom na zgłoszenie nie jest przeznaczony na cele socjalne i nie można się z nim zameldować. Z powodzeniem może jednak pełnić funkcję domu letniskowego. Według postanowień prawa budowlanego taki domek musi być parterowy i wolnostojący. Więc nie można dobudować sobie w nim drugiego piętra ani postawić dwóch domków obok siebie. W projekcie z powodzeniem można umieścić antresolę, nie powinna być ona jednak zabudowana. Nie wszystko jest jasno określone w prawie, niektóre zaakceptowane projekty mają na przykład wyjście na taras z antresoli. Wiele zależy od tego, jak projekt zostanie zinterpretowany przez lokalne władze.

Dom tego typu musi mieć wysokość wewnętrzną minimum 2,2 metra. Chyba że w przyszłości planujemy przekształcić budynek w całoroczny dom jednorodzinny. Wtedy powinien mieć wysokość min. 2,5 metra tak jak inne budynki mieszkalne. 

Domy do 35 m2 często są budowane w sposób modułowy, co stanowi bardzo ciekawe i tanie rozwiązanie, gdyż nie są stawiane na miejscu. Niestety, z uwagi na przepisy dotyczące braku możliwości zameldowania w domku letniskowym. Do całorocznego zamieszkania najlepiej zdecydować się na jednorodzinny dom bez pozwolenia (który można postawić, jeśli jego obszar oddziaływania nie wykracza poza teren działki).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here