Jeśli decydujesz się na zakup gruntu na wsi lub np. dziedziczysz działkę rolną. Warto zapoznać się z procedurą przekształcania jej w działkę budowlaną.

Lepsze miejsce do zamieszkania: duże miasto czy wieś?

Mieszkanie w dużym mieście i mieszkanie na wsi zdecydowanie różnią się od siebie; oba mają wiele zalet i wad. Niektórzy nie wyobrażają sobie wiejskiego życia, dla innych zakup mieszkania w duży mieście z własnej woli jest czymś, co nie mieści się w głowie. 

W ostatnich latach obserwujemy coraz większą tendencję do deurbanizacji i przeprowadzek ludności z miast na tereny peryferyjne i wiejskie. Zazwyczaj ludzie argumentują to większym spokojem, ciszą i ułatwionym kontaktem z naturą. Inni chwalą sobie możliwość hodowania własnych kwiatów, owoców i warzyw. 

Z kolei mieszkanie w mieście ma wiele zalet z zakresu dostępu do kultury i edukacji oraz większej ilości możliwych miejsc pracy. Na terenach wiejskich wciąż panuje dużo większe bezrobocie niż w ośrodkach miejskich. Nie każdy może pozwolić sobie na samochód i codzienne dojeżdżanie do miasta. Poza tym wieczne dojazdy są bardzo irytujące. Zwłaszcza dla dzieci, które przez mieszkanie na wsi mogą mieć utrudniony kontakt z rówieśnikami. W mieście rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny, więc pomimo możliwych trudności ze znalezieniem odpowiedniego mieszkania, inwestycja we własny kąt może po latach opłacić się z nawiązką. Podobnie jest w przypadku kupna nieruchomości, aby uzyskać zarobek pasywny na wynajmie mieszkania. Na wsi to z reguły niemożliwe. 

Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną?

Działka rolna jest dużo tańsza od budowlanej, co przyciąga do takich ofert wiele osób spragnionych wiejskiego życia. Ponadto grunt rolny jest często położony blisko terenów zielonych, co zachęca miłośników natury.

Przekształcenie działki rolnej w budowlaną jest łatwe dla rolników. Jednakże procedury dla osób, które nie są rolnikami, są dość skomplikowane i uciążliwe. Co należy zrobić, aby odrolnić zakupiony grunt?

Na początku trzeba udać się do Urzędu Gminy, gdzie w wydziale Planowania Przestrzennego należy sprawdzić miejsce działki na Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli grunt jest objęty tym planem, trzeba zmienić przeznaczenie gruntu na budowlany poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do organu wykonawczego w gminie, np. burmistrza miasta.

Wniosek należy poprzeć uzasadnieniem. Warto sięgnąć do ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 1995 roku. Mówi o tym, że na cele nierolnicze należy przeznaczyć w pierwszej kolejności nieużytki, a następnie grunty o niskiej przydatności produkcyjnej

fot. Pexels.com

Klasyfikacja gruntów

Jeśli grunt jest sklasyfikowany w najwyższych kategoriach (I, II lub III) gmina musi przedstawić wniosek o odrolnienie Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W sytuacji gdy znajduje się w jednej z niższych kategorii, decyzję podejmuje samorząd. W przypadku gruntów klasy IV, V i VI łatwiej o uzyskanie pozytywnej decyzji.

Po złożeniu wniosku trzeba uzbroić się w cierpliwość i być przygotowanym na to, że nie zawsze decyzja o odrolnieniu działki będzie pozytywnaAle dlaczego właściwie nie można zbudować legalnie domu na działce rolnej? Określa to ustawa z 2003 roku, która mówi o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W jej myśl działka budowlana musi być przystosowana technicznie do budowy domu. Dodatkowo musi mieć dostęp do drogi publicznej oraz spełniać wymogi co do wielkości. Przepisy utrudniające przekształcenie działek rolnych w budowlane mają chronić tereny rolne przed wykupywaniem przez deweloperów. 

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? W dużej mierze zależy to od klasy gruntów. W przypadku gruntów klasy I odrolnienie jednego hektara ziemi może kosztować nas ponad 437 tysięcy złotych. Odrolnienie jednego hektara ziemi klasy V to koszt już “jedynie” 116 580 złotych. Poza jednorazową opłatą, po odrolnieniu działki czekają nas jeszcze opłaty roczne przez 10 lat, których wartość to 10% ogólnej należności.

Budowa domu

Po spełnieniu tych wszystkich warunków można przystąpić do budowy domu. Jeśli komuś nie zależy na dużej powierzchni, powinien zastanowić się nad możliwościami, które dają ostatnio zyskujące na popularności domki bez pozwolenia. Mankamentem jest ich metraż, który wynosi jedynie do 35 m2.

W przypadku gdy marzy się nam budowa domku w tradycyjny sposób, poza pozwoleniem na budowę warto uzyskać informację na temat dojazdu do naszego terytorium oraz najbliższej infrastrukturze. Następnie można przystąpić już do budowy wyczekiwanej nieruchomości, która posłuży nam przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here