Zakup mieszkania w dużym mieście to poważna decyzja, która musi zostać gruntownie przemyślana. Czym warto kierować się podczas wyboru lokalizacji dla swojego przyszłego ogniska domowego?

Duże miasto czy wieś?

Niektórzy popukają się w głowę, gdy usłyszą o pomyśle zakupu mieszkania w dużym mieście. W ostatnich latach obserwujemy coraz większą tendencję do deurbanizacji i przenoszenia się ludzi na tereny wiejskie. Budowa domku jawi się dla wielu jako spełnienie marzeń, tym bardziej od czasu, kiedy to zyskały popularność niewielkie domki bez pozwolenia, na które może sobie pozwolić coraz więcej osób z klasy średniej.

Wieś ma swoje zalety, takie jak większa cisza, spokój i bliskość natury. Jednak nie bez powodu ludzie przez stulecia uciekali ze wsi do miast! Duże miasta są ośrodkami kultury i nauki, wiele się tam dzieje, a przede wszystkim: łatwo znaleźć pracę. Na terenach wiejskich wciąż panuje dużo większe bezrobocie niż w ośrodkach miejskich. Nie każdy jest w stanie codziennie dojeżdżać do pracy w centrum miasta. Mieszkanie na wsi bez dobrego połączenia komunikacyjnego z miastem to również udręka dla dzieci, które mają ograniczony dostęp do placówek edukacyjnych i kontaktu z rówieśnikami.

Niektórym wydaje się, że mieszkanie na wsi jest dużo tańsze, ale to zależy od wielu czynników, np. od tego, czy kupujemy działkę konkretnie pod budowę domu, czy może decydujemy się na przekształcenie działki rolnej na budowlaną. Ponadto może okazać się, że utrzymanie domu jest dużo droższe, niż utrzymanie mieszkania w dużym mieście. 

fot. Pixabay.com

Czym kierować się przy zakupie mieszkania w dużym mieście?

Rynek nieruchomości potrafi zaskoczyć, dlatego przed zakupem mieszkania warto zapoznać się z kryteriami, które mogą okazać się kluczowe.

Pierwszym i jednym z najważniejszych jest lokalizacja nieruchomości. Lokalizacja jest istotna zarówno wtedy, gdy szukamy mieszkania dla siebie. Jak i przy dalszej odsprzedaży w przyszłości lub przy zakupie mieszkania pod wynajem. Dlaczego to takie ważne? Odpowiedź jest dziecinnie prosta: nikt nie lubi tracić długich godzin na dojazdach do miejsca pracy czy na dowożeniu dzieci do szkoły. Dobrze zlokalizowane mieszkanie nie musi mieścić się w centrum miasta, ale powinno być odpowiednio skomunikowane. Szybki dojazd do pracy, szkoły oraz miejsc związanych z rozrywką powinien być możliwy zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską. Położenie mieszkania w okolicy węzła komunikacyjnego pozwala na podwyższenie komfortu życia.

Bardzo istotnym zagadnieniem jest również to, czy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, czy może porywamy się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego. W tym pierwszym przypadku możemy liczyć na niższe ceny, ale często trzeba wydać sporo pieniędzy na remont. W drugim przypadku kupujemy “świeże” mieszkanie od dewelopera. Warto zwrócić szczególną uwagę na opinie o danej firmie deweloperskiej oraz na plany rozwoju nowego osiedla, aby mieć pewność, że nie kupujemy przysłowiowego kota w worku. Dobrze zorganizowane nowe osiedle powinno dysponować wysokiej jakości infrastrukturą miejską, czyli licznymi punktami handlowymi i usługowymi oraz bliskością połączeń komunikacyjnych. Warto zwrócić uwagę również na planowane umiejscowienie parkingów i garaży.

fot. Pixabay.com

Zakup mieszkania pod zarobek pasywny

Zakup mieszkania w dużym mieście może okazać się doskonałą inwestycją na przyszłość i zabezpieczeniem swojego bytu finansowego na długie lata. Zarobek pasywny na wynajmie mieszkania można osiągnąć bardzo prostym sposobem, bo w przeciwieństwie do wykupu akcji lub obligacji skarbowych, nie musimy dysponować pełną kwotą. Jeśli chcemy kupić mieszkanie za 250 tysięcy złotych, możemy to zrobić, gdy dysponujemy ok. 50 tysiącami w gotówce. Wystarczy przeznaczyć te pieniądze na wkład własny do kredytu (wkład własny wynosi obecnie około 20% wartości kredytu). 

Gdy kupisz mieszkanie pod wynajem, “kredyt spłaca się sam”, bo jego raty opłacasz z opłat za wynajem uiszczanych przez lokatorów. Pozostała kwota to twój dochód pasywny. Po latach, gdy kredyt zostanie spłacony, będziesz cieszyć się wysokim dochodem pasywnym, a dodatkowo będziesz mieć zabezpieczenie finansowe dla siebie i swoich dzieci. Inwestycja w mieszkanie jest zawsze opłacalna, gdyż miejsca możliwe do zamieszkania będą zawsze bardzo potrzebne, zwłaszcza w dużych miastach. Warto pamiętać o tym, że ceny mieszkań stale rosną, więc nasza dzisiejsza inwestycja może przełożyć się na znaczne zwiększenie naszego majątku w przyszłości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here